WENECJA – warto czy nie warto?

by

Do Wenecji zajrzeliśmy w drodze powrotnej znad Jeziora Garda. Dotarliśmy w południe i mieliśmy czas do końca dnia. Nocleg zarezerwowaliśmy w okolicy stacji Venezia Mestre. Polecam tę lokalizację, ponieważ ceny noclegów w tej okolicy są już w mojej ocenie do zniesienia a do „wyspiarskiej” części Wenecji dotrzemy pociągiem w 10 minut.

Jak dojechać do kanałowej Wenecji

Zostawiliśmy samochód na parkingu przy ulicy i wyruszyliśmy w kierunku Wenecji „za mostem”. Ta opcja transportu jest najtańsza i moim zdaniem najwygodniejsza. Chcieliśmy uniknąć zakorkowanego miasta, polowania na wolne miejsce parkingowe i płacenia za nie ponad 2 euro za godzinę.

Wsiedliśmy zatem w pociąg Trenitalia (http://www.trenitalia.com/) i wysiedliśmy na stacji Venezia S. Lucia. Bilet kosztował nas 1,25 Euro/os. Uwaga: po kupieniu biletu należy go jeszcze skasować na stacji przed wejściem do pociągu. Inaczej, mimo, że z biletem, pojedziemy na gapę.

Co robić w Wenecji

Do Wenecji przyjechaliśmy bez planu. Chcieliśmy po prostu zobaczyć ją na własne oczy i przekonać się, czy to miejsce warte wizyty czy raczej przereklamowany, turystyczny kicz (to pierwsze pytanie, które nasuwało mi się w związku z planem odwiedzenia tego miasta), pospacerować niekończącą się liczbą mostków (są ich tam setki!) i uliczek wzdłuż kanałów.

Wenecja (1)

Wenecja (6)

Wenecja (7)

Wenecja (14)

Wenecja (17)

Obraliśmy kierunek na Bazylikę św. Marka (otwarta do godziny 17) i sąsiadujący z nim Pałac Dożów od czasu do czasu zerkając na mapę – dróg dojścia tam mamy do wyboru – można w ciemno, czasem jednak warto spojrzeć na mapę, bo niektóre uliczki kończą się po prostu… na kanale.

Wenecja (11)

Wenecja (12)

Wenecja (15)

Spacerując próbowaliśmy lodów, rozkoszowaliśmy się włoską kawą, raczyliśmy spritzem (popularne w północnych Włoszech zestawienie prosecco i aperolu), oglądaliśmy kościółki, gondole, stateczki mniejsze i większe. A potem usiedliśmy na brzegu przy placu św. Marka, naprzeciwko znajdującego się na sąsiadującej wysepce Kościoła San Giorgio Maggiore i spoglądaliśmy wokół.

Wenecja (10)

Przy placu św. Marka znajduje się dzwonnica jego imienia. Dla miłośników widoków z góry (ja!, ja!) to może być ciekawy punkt obserwacyjny. Ja nie weszłam, bo była zbyt długa kolejka a zmierzch wkrótce. Ale dla chętnych: koszt biletu normalnego to 8 euro, ulgowego 4 euro.

Wenecja (8)

No i co z tą Wenecją? Czy warto? Pewnie, że warto! W zależności od tego, jakie są Twoje oczekiwania, dopasuj długość pobytu.

U nas sprawdził się półdniowy wariant spacerowy i taki właśnie polecam. Naszym celem było zobaczenie tej „kanałowej” Wenecji i w 100% go zrealizowaliśmy. Wystarczył, by się nasycić i dołożyć kolejne, nowe i ciekawe doświadczenie do swojego worka.

Wenecja (5)

 

Wenecja (16)

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj pierwszy!

Co sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *