Atlas wysp odległych. Judith Schalansky

by

Przy okazji krótkiej wizyty w Łodzi weszłam na moment do Pan tu nie stał. Nigdy tam nie byłam, a słyszałam, więc chciałam zobaczyć to miejsce. I właśnie tam pierwszy raz wzięłam do ręki tę książkę. Jako, że staram się, żeby każdy mój zakup był przemyślany, odłożyłam książkę na półkę, żeby sprawdzić, czy po kilku dniach będę chciała ją mieć tak samo bardzo, jak w sklepie. Takie tam małe postanowienia. Minęło więcej niż kilka dni, zanim ją kupiłam. Ale kupiłam, bo wciąż o niej myślałam.

Zabrałam się do niej z dużym namaszczeniem. Jest bardzo ładnie wydana, ma cudowny w dotyku papier, wszystko poukładane i usystematyzowane. No i te mapy! Pojawiają się po każdym odwróceniu kolejnej karty. Uwielbiam mieć ją rękach. Tak, wiem, jak to brzmi, ale co zrobić.

No dobra, a co, jeśli chodzi o treść? W książce mamy opisanych 50 wysp. Właściwie to powinnam powiedzieć wspomnianych, bo informacje o każdej z nich mieszczą się na jednej stronie. A obok tekstu, na kolejnej stronie zawsze mamy mapę omawianej wyspy.

Dowiedziałam się z tej książki o istnieniu zakątków, o jakich nie miałam pojęcia, poznałam historie, o których nigdy nie słyszałam i nie miałabym szansy usłyszeć. I to jest jej ogromna zaleta!

Książka niestety ma jeden wielki minus – jest zdecydowanie za krótka. Podczas gdy każdej z wysp poświęcona jest jedynie strona, ja chciałabym przynajmniej 20 stron o każdej z nich. A tak pozostawało mi doczytywanie wielu rzeczy w internecie.

Mimo wszystko dzięki niej przeniosłam się w odległe zakątki, przeżywałam z odkrywcami ich pierwsze kroki na nieznanych lądach czy ciekawe, a czasem i smutne historie na innych.

Uważam, że jest niezwykle inspirująca i czarująca. Spędziłam z nią wiele przyjemnych chwil i smakowałam ją  z ogromną przyjemnością malutkimi kawałkami, żeby w pełni się nasycić.

Polecam każdemu, kto chciałby wyruszyć na nieznane i nieodkryte lądy. Tylko ostrzegam – niedosyt gwarantowany!

Nie ma jeszcze komentarzy. Dodaj pierwszy!

Co sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *